Газоаналізатори кисню (О2)
Кисень не має смакових відчуттів, не має забарвлення (безбарвний) і не піддається виявленню за допомогою нюху. Кисень найпоширеніший в природі хімічний елемент. Норма для дихання кисню в повітрі становить від 17 до 22 %. При концентрації О2 нижче 10 % у людини може настати втрата свідомості і набряк легенів. У холодному стані має вигляд блакитної рідини.
Кисень застосовується на металургійних виробництвах під час виробництва сталі, в балончиках для зварювання металів, в ракетному паливі як окислювач. У медицині використовують кисень для дихальних сумішей, кисневих подушок. Хімічна формула цього елемента О2. Однак в особливих випадках кисень дуже вибухонебезпечний.
Газоаналізатори кисню застосовують на виробничих ділянках, де є ймовірність аварійної ситуації у зв'язку з викидом кисню в атмосферу. Щоб запобігти можливості вибуху в разі витоку кисню, його вміст в атмосфері безперервно контролюють сигналізатори кисню.
Вимоги до газоаналізаторів кисню можуть сильно відрізнятися в залежності від області застосування, але для зручності класифікації можна виділити кілька видів. В першу чергу прилади ділять на портативні і стаціонарні. Стаціонарні моделі, як правило, встановлюються в приміщеннях і на об'єктах різного промислового призначення. Залежно від розмірів приміщення газоаналізатори можуть розміщуватися в одній або декількох точках, щоб зафіксувати більш повні дані вимірювання з їх подальшою передачею в пункт контролю. Також стаціонарні пристрої можуть оснащуватися бездротовим блоком датчиків.
Портативні газоаналізатори кисню дозволяють здійснювати оперативний контроль концентрації газу при вимірюванні параметрів середовища в точці контролю. Невеликі розміри приладів і мала вага дозволяють переносити їх і встановлювати в необхідному місці. Вони часто використовуються при нерегулярних перевірках концентрації газу в балонах, барокамерах, газових магістралях, а також в приміщеннях різного призначення. Точність вимірювань і технічні характеристики переносних газоаналізаторів дають можливість застосовувати їх також як стаціонарні, досить закріпити прилад в приміщенні, де проводяться вимірювання. Показання цифрових пристроїв про поточну концентрації кисню в атмосфері – відображаються на рідкокристалічному дисплеї. Про перевищення допустимої норми свідчить звукова і світлова сигналізації.
Підбирати прилад необхідно за технічними характеристиками, сферою діяльності або за компонентами.
Ключові особливості газоаналізаторів для визначення концентрації кисню:
- Компактні розміри. Газоаналізатори кисню можна використовувати для перевірки колодязів, тунелів та інших підземних споруд, де потрібно встановити концентрацію газу.
- Простота використання. Можливість одночасного виведення на екран дисплея поточних значень температури, абсолютного тиску, даті та часу значно полегшує процес контролю концентрації газу.
- Наявність системи сигналізації. При виявленні критичного рівня концентрації газу відбувається автоматичне включення звукової сигналізації. Завдяки цьому можна уникнути і своєчасно запобігти виникненню аварійної ситуації.